Informacje

W wieku 84 lat zmarł Wilhelm
 
Z wielkim smutkiem informujemy, iż

Wilhelm Fricke
odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

zmarł w wieku 84 lat dnia 16 listopada 2013 roku. Wilhelm Fricke, prowadząc swoją działalność w latach 1953 – 1992, rozwinął wiejską kuźnię z miejscowości Heeslingen w Dolnej Saksonii w wiodącą firmę handlową z branży rolniczej w Niemczech. To właśnie on, dzięki swoim międzynarodowym kontaktom oraz niezwykłej intuicji do odkrywania nowych obszarów działalności, jak np. sprzedaży części zamiennych, jest w dużej mierze twórcą i wizjonerem dzisiejszego sukcesu grupy Fricke.

Do kroków milowych jego dzieła można zaliczyć zarówno rozbudowę sprzedaży eksportowej używanych maszyn rolniczych, która w latach sześćdziesiątych stała się punktem zwrotnym dla całej branży rolniczej, jak również przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa z centrum miejscowości do jej obecnej lokalizacji. Poprzez zakup w 1972 roku wszystkich zapasów części zamiennych z produkcji ciągników Hanomag w Hanowerze, Wilhelm Fricke położył podwaliny pod dzisiejszy handel hurtowy częściami zamiennymi, znany pod marką GRANIT PARTS.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to czas dalszego, stałego rozwoju przedsiębiorstwa, które stało się przedstawicielem dla takich producentów, jak Claas i Fendt. W 1988 roku Fricke przejmuje renomowany zakład Massey-Ferguon Tobaben z siedzibą w Harsfeld. W 1990 roku założony zostaje oddział firmy w miejscowości Demmin, położonej na terenie Meklemburgi – Pomorza Przedniego.

Wilhelm Fricke zdobył swój dyplom mistrzowski od razu przy pierwszym podejściu , w 1953 roku w Lüneburg, tuż po ukończeniu nauki w zawodzie mechanik maszyn rolniczych,. W tym samym roku zmarł przedwcześnie jego ojciec. Dla 23-letniego wówczas Wilhelma Fricke oznaczało to konieczność przejęcia rodzinnej kuźni w Heeslingen. W 1992 roku, po ciężkiej chorobie, Wilhelm wycofał się z aktywnej pracy zawodowej, a swoje przedsiębiorstwo przekazał w ręce swojego syna – Hansa Petera Fricke.

Dzięki swojej ujmującej osobowości Wilhelm Fricke był niezwykle lubiany, a sam czuł się mocno związany zarówno z ludźmi, przedsiębiorstwem, jak i całym regionem. Swoje życie podporządkował kilku istotnym wartościom: zaufaniu, partnerstwu oraz społecznemu zaangażowaniu. 

Jego śmierć wywołuje w nas głęboki żal. Wiemy, że będzie nam go wszystkim bardzo brakowało i że na zawsze zachowamy go w naszej pamięci.

Udziałowcy, zarząd i pracownicy firmy Wilhelm Fricke GmbH jak również całej grupy Fricke.

--
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 22 listopada 2013 roku o godzinie 11 w kościele St.-Viti w Heeslingen.

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Heesligen..

Uprzejmie prosimy, by zamiast pożegnalnych bukietów i wieńców kwiatów, złożyć datek na konto organizacji charytatywnej Aktion „Deutschland-Hilft“, które wspomoże poszkodowanych przez tsunami na Filipinach. Konto 10 20 30, BlZ 370 205 00, dopisek: Wilhelm Fricke.

Proszę podać adres e-mail.